Bankacılık Mesleğinde Önemli Noktalar Nelerdir

Bankacılık Mesleğinde Önemli Noktalar Nelerdir

Bankacılık Mesleğinde Önemli Noktalar Nelerdir?

Yıllardır alanında gelişerek devam eden bankacılık mesleği hayatımızın büyük ve önemli meslekleri arasındadır. Nurkan Aydoğan bankacılık mesleğinde önemli noktaları vurgularken profesyonel iş hayatında mesleki gelişim sağlamak amacı olan bireylerin ancak akademik disiplin ile iyi bir bankacı olabileceğini belirtmektedir. Bankacılık mesleğinde amaç banka ya da diğer finans kuruluşlarında firmaların finansman departmanında yetki ve görev dağılımına uyum sağlayabilecek yetkin personeller yetiştirilmelidir.

Üniversitelerin ilgili bölümünden 8 yarıyılı başarı ile tamamlayan öğrenciler bankacı olabilmek adına bir adım daha öndedir. Nurkan Aydoğan “Bankacılık mesleğini sadece bankada gişe görevlisi olarak kısıtlandırmamalı finans danışmanı, müfettiş yardımcısı, servis yetkilisi uzmanı gibi birçok çeşitli alan pozisyonları da bulunmaktadır. Bankacılık bölümünü okuyup bitirdikten sonra kendinizi geliştirmeniz size bağlıdır.” diyerek bankacılık mesleğini düşünen gençlere fikir sunmaktadır.

Günümüzde popüler meslekler arasında olan bankacılık mesleği ileriye yönelik ve asla tercih edilebilirliği geçmeyecek bir meslek grubudur. Kariyerini bankacılık bölümünde tamamlamak isteyen bireyler, henüz karar verme aşamasında iken banka pozisyonlarından bilgi alabilir ve tercihini o yönde kullanabilir. Çalışmak istediği pozisyona karar veren öğrenciler ya da mezun gençler çalışma planını, programını o doğrultuda hazırlayabilir.

Günümüzde her şehirde, ilçede hatta şehirlerin birçok mahallelerinde bulunan bankalar her zaman iş imkânı sağlamaktadır. Ancak bu iş imkânı bankacılık sektörüne uyum sağlayabilen, banka sınavları üzerinde başarı sağlayabilen ve kendine bir şeyler katmak isteyen bireyler için daha çok ulaşılabilir bir haldedir. Aydoğan bu konu hakkında da bankacılık sektöründe iş bulabilmek adına kişinin bu sektörde bir adım önde olabilmesi için devamlı olarak kendini geliştirmenin önemli olduğunu ve vurgulamaktadır.

Rekabetin önemli olduğu bu meslek grubunda rakiplerin önüne geçebilmek ve kendinizi bu meslekte daha iyi kanıtlayabilmek için bankacılığa dair eğitimler alabilir ya da yabancı dil öğrenerek kendinize değer katabilirsiniz. Ekonominin olmazsa olmazı olan bu meslek grubu, dünyada ve ülkemizde bu kadar öneme sahip iken sektöre yenilikçi personeller katmak da oldukça önemlidir. Nurkan Aydoğan bu konu hakkında da “Bankacılık mesleği büyük önem taşımaktadır fakat en önemlisi kişinin kendini geliştirebileceği bir alan olması dolayısıyla yeniliğe açık bireyler bu mesleği tercih etmelidir.” Diyerek bankacılığı tercih edecek nesillere bilgi aktarmaktadır.

Ekonomi