Doğru Tenis Raketleri Nasıl Seçilir?

Doğru Tenis Raketleri Nasıl Seçilir?

Tenis raketlerini seçmek tenisi keyifli oynamak için en önemli konudur. Tenis oynamak topun yönünü seçme ve değiştirme durumudur. Bunun yüzden doğru raketi seçmek için bilgi sahibi olmak gerekir.

Tenis Raketi Parçaları ve Özellikleri

Wilson tenis raketleri için dört adet parça bulunmaktadır; sap kısmı, uzunluk boyu, baş bölümü, kordajdır.

Raket seçiminde beş önemli nokta vardır. Bunlar;

  1. Raket Ağırlığı: Raketler 250-350 gram arasında değişir. 250-280 gram olanlar hafif raketler; 280-310 gram olanlar orta ve 310 gram ve üstü olanlar ağır raket olarak sınıflandırılır.
  2. Denge Noktası: İşaret parmağınızı raketin kafası ile boyunun birleştiği yere koyduğunuzda eğer kafa kısmı aşağı eğiliyorsa bu kafa ağır bir tenis raketidir.  Eğer sap kısmı aşağı eğiliyorsa kafa hafif tenis raketidirRaketin ağırlık merkezi tam orta noktada bulunuyorsa bu dengeli bir rakettir.
  3. Kafa Büyüklüğü: Kafa büyüklüğü 105 inç ve üzeri olan raketlerde topu maksimum güç ve kontrol sağlayan nokta daha büyüktür. Kafa küçüldükçe manevra yeteneği artar.
  4. Kordaj: Raketin içindeki tellerdir. 16×18, 16×19 ve 18×20 gibi kordaj yani tel sıklıkları vardır. Daha sık kordaja sahip bir raketin topa teması daha fazladır yani daha çok kontrol olanağı sağlar.

Tenis Raketleri İçin Önemli Detaylar

  1. Yeni başlayan oyuncuların hafif tenis raketi tercih etmesi önerilir.
  2. Kafa ağır raketlerin kontrolü zordur. Rakete gücünü tam olarak aktaramayan başlangıç seviye oyuncular için uygundur. Deneyimli ve topu tam istediği noktaya atabilecek kadar gelişmiş oyuncular kafa hafif raketleri tercih etmelidir.
  3. Yeni başlayan oyunculara kafa büyüklüğü 110 inç ve üzeri olanlar önerilir. Teniste ustalaşan oyuncular daha küçük kafa büyüklüğü olan raketleri manevra kabiliyeti nedeniyle tercih ederler.
  4. Yeni başlayan oyuncular için sağladığı konfor ve bazı vuruş kolaylıkları nedeniyle kordaj sıklığı 16×18 olan önerilir.

Doğru tenis raketini seçebilmek ise doğru bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıran Tenis Market sitesi; size doğru tenis raketi seçiminizde yardımcı olmaktadır. Tenis Market sitesinde ayrıca tenis sporunda gerekli olan giysiler, spor ekipmanları ve aksesuarlarını da uygun fiyatlı olarak bulabilirsiniz.

Genel Kültür