Fizik tedavi ve rehabilitasyon, engelli bireylerin bağımsızlığını arttırıyor

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, engelli bireylerin bağımsızlığını arttırıyor

Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla kutlanan ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ kapsamında açıklamalarda bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin engelli bireylerin bağımsızlığını artırdığını söyledi.

”Bir engelle yaşarken aktif kalmak kalbinizi güçlendirmenize, güçlü kaslar ve kemikler oluşturmanıza, koordinasyonu geliştirmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olurken hayata kalitenizi de önemli düzeyde arttırabilir.” diyen Dr. Küçükçakır, bu kapsamda maksimum hareketliliğin, işlevsel yeteneğin ve iyileştirilmiş yaşam kalitesinin geliştirilmesini, sürdürülmesini ve eski haline getirilmesi konusunda ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ süreçlerinin öne çıktığını belirtti.

“Önemli olan istekli olması”

Dr. Küçükçakır, “Ailenin ve psikologların da katılımı ile gerçekleştirilecek yoğun bir rehabilitasyon sürecinin mucize diye adlandırdığımız birçok olayın yaşanmasını sağlıyor. Önemli olan bireylerin ‘Yapamam’, ‘Olmuyor’ gibi olumsuz ifadelerden uzak durup istekli olması” dedi.

Teknolojinin gelişmesinin de büyük avantaj sağladığını belirten Dr. Küçükçakır, “Robotik cihazlarımız ile hastalar tedavi sürecinde daha etkin rol oynayabiliyor. Engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde rehabilitasyona gönül veren bireyler olarak en büyük hedefimiz engelli bireylerin maksimal bağımsızlık seviyesine ulaşmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda rehabilitasyon süresince fizik tedavi ve rehabilitasyon hekiminin kontrolünde fizyoterapistlerin uyguladığı egzersiz programları, ergoterapi uygulamaları, su içi egzersiz programları, robotik rehabilitasyon programları, fizik tedavi modaliteleri kişilerin bağımsızlığı konusunda büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: islevler.com

Moda ve Yaşam