Macar Parke Çeşidinde Şekiller Ve Kullanım Alanları

Macar Parke Çeşidinde Şekiller Ve Kullanım Alanları

Hemen hemen her mekâna uygulanan parkeler günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Parkeler mekânların yer kısmına döşenen yapılardır. Parkeler genellikle evin görselliğini iyileştirmek ve ısı dengesini sağlayabilmek amacı ile kullanılır. Özellikle soğuk havalarda parke kullanımı evin daha sıcak hissedilmesi açısından büyük önem taşır. Parkeler birçok çeşide, renge ve desene sahiptir. En çok kullanılan parkeler arasında macar parke adı verilen parke çeşidi bulunur. Macar parkeler kullanılan mekânın iç görünüşünü değiştiren önemli bir faktördür.

Macar Parke Çeşidinin Nitelikleri

 Macar parkeler, paralel kenar biçimlerinde ve kırk beş ya da altmış derece olacak şekilde birbirlerine dizilen ve düz çizgi şeklinde yapılar oluşturan bir parke çeşididir. Çeşitli şekillere ve renklere sahip olan macar parke birçok yerde kullanım alanı bulmaktadır. Bu parkelerin uygulanma tekniği genel olarak yapıştırma şeklinde uygulanan tekniktir. Macar parkelerin en önemli özelliği çapraz ve zikzaklı olacak şekilde döşenmesidir. Bu özelikleri sebebi ile diğer parke çeşitlerinden ayrılır. Bununla birlikte macar parkelerin bir başka çeşitleri daha bulunur. Bu çeşitler chevron, balıksırtı ya da herrinbone gibi isimlerle telaffuz edilir. Macar parkelerin bu şekilde çapraz modellere sahip olması bu parkelerin daha klasik bir stil yaratmasını sağlar. Bu nedenle daha çok geleneksel tarzlar ile ilgilenen kişiler tarafından tercih edilir. Klasik bir tarza sahip olmasından dolayı her mekana uygulanır ve uygulanan her mekana uyum sağlar.

Macar Parke Çeşidinin Uygulanışı

 Zemin üzerine uygulanan macar parke

zeminin beton kısmına yapıştırılmak sureti ile montaj edilir. Bu parke çeşidinde genel olarak yüzer sistem montajlama işlemi yapılmaz. Bunun nedeni, macar parke çeşidinin kırk beş derece olan kesimlerinin zeminin konumunda durabilmesinin zor olmasıdır. Kırk beş derecelik açı ile oluşan parke zeminin üzerinde tam olarak sıfır konumunda duramaz. Bundan dolayı betona yapıştırma tekniği ile montajlanması daha uygun olmaktadır.

Macar Parke Çeşidinde Şekiller ve Kullanım Alanları

 Macar parkelerin her alanda ve zeminde uygulanması uygundur. Özellikle evlerde tercih edilen bu parke çeşidi evin içerisinde bulunan her alanda kullanılabilir. Oturma odası ile salon, bu parkenin döşenmesi için en uygun alanlardır.

Genel Kültür