Nem Alma Makinesi Ne İşe Yarar?

Nem Alma Makinesi Ne İşe Yarar?

Rutubet ve küf, canlıların yaşam sağlığı açısından, çok tehlikeli ve önlenmesi gerekli bir etkendir. Rutubetin, insan sağlığı açısından dengeli bir düzeye gelmesi, nem kurutmacihazları sayesinde olur.

Sıhhatli bir yaşam bakımından, rutubeti yaşam alanlarından uzak tutmak gerekir. Normal değerlerin üstünde bulunan rutubetli ortamlar, insan vücudunda çok büyük problemlere sebep olur. Bu yüzden ıslak ve nemli duvarlar için, nem alma makinelerini kullanmanızı öneririz.

Nem alma makineleri nerelerde kullanılır?

Nem alma makineleri;

  • Kaba temizlik sonrası inşaat zemin ve duvarlarında
  • Sel, su baskını ve tesisat borularındaki çatlaklardan oluşan su sızıntılarında
  • Islak ve rutubetli duvarlarda
  • Güneş ışığı görmeyen kapalı ortamlarda (otopark)
  • Bina yalıtımlarının, yağmur sebebiyle sızıntı yaptığı durumlarda kullanılır.

Ev ya da iş yerlerinizdeki, havada bulunan yüksek miktardaki rutubet, insan sağlığının yanı sıra, ev ya da ofis eşyalarına da zarar verir. Bu yüzden özel devlet kütüphaneleri ve geçmişten bugüne saklanan arşiv odalarında nem alma makinelerinin kullanımı zorunludur.

Nem alma makinelerinin, bir diğer yararı ise ev ya da iş yerlerimizde, ekonomik ısıtmaya da yardımcı olur.

Nem alma makineleri farklı tasarımlar sunar

Üzerinde büyük ARGE çalışmaları yapılan, nem alma makineleri çok daha şık ve portatif gibi özellikler yer almaktadır. Ayrıca ev ve iş yeri dizaynınıza uygun olarak, birçok farklı tasarıma sahip modeller üretilmektedir. Nem alma makinesi nasıl çalışır

Havada bulunan rutubet ve nemi bir araya toplayarak, kurutma işlemi yapan cihazlara, nem kurutma makinesi denir. Rutubet, insanı içten içe yok eden çok zararlı bir etkendir. Ayrıca rutubet ve nemin olduğu alanlarda, küf de olabileceğinden dolayı, görüntü açısından da kötü bir etki yaratır. Eminiz ki hiç kimse küften yemyeşil olmuş duvarlar arasında oturmak istemez.

Nem ve rutubetin ne gibi zararları vardır

Nem, küf ve rutubet, vücudumuzun metabolizmasını etkiler. Grip, kulak burun boğaz rahatsızlıkları, uykusuzluk, astım, bronşların enfeksiyon kapması gibi birden fazla hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra psikolojik etkileri de mevcuttur. Depresyon, ruh halinde çöküntü, sinir, sıkıntı gibi birçok ruhsal problemlere de sebep olmaktadır.

Rutubet ve küf ev ya da ofis eşyalarına da zarar verir. Bunların yanı sıra ev ve ofislerde istenmeyen zararlı veya zararsız canlılar içinde yaşam alanı olur. Bunlar kalorifer böceği, hamam böceği, karafatma, kırkayak, pire ve güve vb. canlılardır.

Ev ve ofislerdeki rutubet miktarı %30 ile %50 civarında olmalıdır. Bu sebeple ortamdaki nem oranını dengelemek için, nem alma makinesi kullanılmalıdır. Böylece yaşam alanlarımızda bulunan havadaki rutubet oranı, yaşanılabilir seviyeye çekilir.

Genel Kültür