Sektörel fiyatlamalar net şekilde hissediliyor

Sektörel fiyatlamalar net şekilde hissediliyor

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında oldukça zayıf bir seyir izledi ve günü %2 kayıpla 1,517 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 34.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 12 hisse değer kazandı, 88 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.08 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Dün ABD endekslerinde gün içindeki sert satışların ardından FED Başkanı Powell’ın konuşması ile toparlanma görüldü. Ancak sektörel fiyatlamaların halen net şekilde hissedildiğini görüyoruz. Nitekim Nasdaq negatif tarafta kapanırken, S&P ve Dow Jones ise pozitif tarafta kapanış yaptı. Son dönemde yükselen tahvil faizleri ile beraber Powell’ın açıklamaları daha önemli hale gelmişti. Powell enflasyonun halen yumuşak, ekonomik belirsizliklerin de halen oldukça fazla olduğunu belirtti. Öte yandan faizlerdeki yükselişin de büyüme beklentileri ile olduğuna değindi. Bu açıklamalarla ABD endekslerinde toparlanma görüldü. İçeride ise yurtdışı piyasalara paralel bir seyir izlendi. TCMB Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan artırıldığı belirtildi. Bu karar ile beraber daha önce de bahsettiğimiz sıkı duruşun diğer araçlarla desteklendiğini görüyoruz. Kısa vadede bankalar üzerinde bir miktar baskı görebiliriz ancak TL açısından kısmen olumlu değerlendirilebilir.

BIST-100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1,525 altında görünüm zayıf 1,500-1,485 destek seviyeleri iken 1,525-1,540 direnç seviyeleridir.

 

 

 

Kaynak: biryayin.com

Ekonomi