Son Dakika Elektrik Zam Haberleri

Son Dakika Elektrik Zam Haberleri

Son Dakika Elektrik Zam Haberleri

2022 yılının henüz ilk saniyelerinde yüklü bir elektrik zammı ile karşı karşıya kalan vatandaşın elektrik faturaları ciddi ölçüde kabardı. Özellikle ticarethaneler için geçerli olan zamlar birçok esnafın kepenk kapatmasıyla sonuçlandı. Bununla birlikte ilerleyen süreçte de devam eden zam fırtınasına hükümet günlük kilovat miktarlarında indirim yaparak karşılık vermeye çalışıyor ancak bu oldukça küçük bir hamle olarak kalıyor. Ocak ayı itibarıyla yüzde yüzün üzerinde zamlanan elektrik fiyatları mesken ve ticarethaneler için faturalara yansımaya başladı. Faturalardan alınan TRT payının kaldırılmasının da faturaların yüksek gelmesine çok etkisi olmadı.

Sadece elektrik için değil birçok ürün için gerçekleştirilen zamlar neredeyse halkın her güne yeni bir zam haberiyle uyanmasına sebep oluyor. Bu çerçevede zamhaber.com olarak sokağın nabzını tutuyor ve son derece önemli haberleri sizlerle buluşturuyoruz. Ayrıca güncel son dakika haberleri ile birlikte dünyanın her noktasından gülük haberlere de sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

2022 Elektrik Zammı

Türkiye’de elektrik fiyatları EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirleniyor. Her yıl dört defa olmak üzere açıklanan ulusal elektrik kullanım tarifeleri elektrik dağıtım şirketlerinin zam oranlarını belirlemesi açısından etkili oluyor. Bu anlamda ülkenin ekonomik gidişatını ve uluslararası piyasalardaki dengeleri gözeten EPDK bu bağlamda ortalama bir tarife açıklıyor. Bununla birlikte enflasyon ve döviz kurundaki önemli artış da göz önüne alındığında 2022 yılı itibarıyla yapılan yüklü elektrik zammını anlamak daha kolay oluyor.

Bu noktada önemli bir kolaylık ve tasarruf sağlayan durum ise dağıtım şirketini herkesin kendi seçebilmesidir. Ayrıca tasarruf tedbirleri kapsamında önemli tedbirleri ortaya koyan birçok kişi ve kurum önemli ölçüde faturalarını düşürebiliyor. Bu bağlamda enerji fiyatlarının geneline yılbaşında yapılan yüzde yüz elli altılık zam bir nebze olsun düşürülse de hala faturaların çok yüksek gelmesinin önüne geçilebilmiş değil.

Elektrik zamlarıyla birlikte diğer zam haberlerinden anında haberdar olmak için zamhaber.com’ u takip edebilirsiniz. Güncel haberlerin yanı sıra son dakika haberlerini de bulabileceğiniz sitemizde yerel haberleri de yakından takip edebilirsiniz. Deneyimli editörlerimiz güvenilir haberlerle sizlerin karşısına çıkıyor.

Genel Kültür