Spora Başlayacaklara Altın Değerinde 10 Tavsiye

Spora Başlayacaklara Altın Değerinde 10 Tavsiye

Genellikle insanlar spor yapma isteği içinde olurlar. Ancak başlanacak egzersizler düzenli devam etmez ya da yeterli vakit bulunmaz. Egzersiz yapılmayan vücut tembelliğe alışkan durumdadır. Eğer spora başlanacaksa vücudun başlangıçlarda zorlanacağı, güçlük çekeceği tembelliğe alışkın vücut hareket karşısında zorlanıp ağrılar çekebilir. Ancak bu konuda yapılması gereken egzersizlere devam etmek vücudu yavaş yavaş spora hazırlamaktır. Böylece vücut daha güçlü daha hazır olacaktır. Bu da spor yapmaya teşvik edecektir. Spora başlarken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Korayspor bunları sizin için derlemiştir.

  1. Spor yapmak insanları zorlar, yorar. En çok dikkat edilmesi gereken nokta motivasyonu kaybetmemek. Spora başlarken devam etmek, düzenli egzersizler yapmak motivasyonu artırır, insanları mutlu eder. Motivasyonu yüksek tutmak spora devam etmenin en önemli basamağıdır. Spora yeni başlandığında ilk başlarda vücutta ağrılar olur egzersiz sırasında yanmalar olabilir. Ancak yapılan egzersize dikkat ve önem vermek egzersizden daha çok faydalanma sağlar. Eğer bir eğitmenle çalışılacaksa en ön sıralarda yer almak dikkatin yoğunlaşmasını sağlar, motivasyonu yükseltir.
  2. Spor yaparken doğru nefes almak, kasları kasmak önemlidir.  Spor tavsiyesi olarak doğru nefes tekniklerini öğrenmek egzersiz sırasında vücudu rahatlatır.
  3. İlk spor yaparken vücutta ağrılar olur, yorgunluk olabilir. Bu durumda ağrıları dinlenerek geçirmemek gerekir. Daha çok hareket etmek, egzersize devam etmek kasları rahatlatır. Sürekli, düzenli hareket spor için çok önemlidir. Bırakmamak egzersize devam etmek gerekir.
  4. Spora başladığımızda vücut terler ve vücutta kayıplar olur. Bunu dengelemek için egzersiz sonrası mineral ihtiyacını karşılayarak sinir sistemini, kasları düzenleyerek kaybedilenler geri kazanılabilir. En az 1,5 saat öncesine kadar yemek yememek gerekir. Yemek yemek şişkinlik yapar kesilmesini sağlar. Çok aç olunca elma, muz, yulaf tercih edilebilir. Ayrıca günde 3 ana öğün 3 ara yemek gerekir. Spor sırasında su kaybı olacağı için bol bol su içmek gerekir.
  5. Spora başlarken, spor sırasında giyilen kıyafet ve ayakkabı çok önemlidir. Çünkü spor sırasında rahat olmak gerekir. Bunun için en rahat kıyafet ve ayakkabı seçilmelidir. Korayspor.com adresine girilerek ihtiyaç olan kıyafet ve ayakkabılara ulaşılabilir. Korayspor, spora uygun, kaliteli ve rahat kıyafet ve ayakkabı seçiminde tavsiyelerde bulunuyor.
  6. Spor yapacak kadınlar, spora başlamadan önce makyaj yapmamak gerekir. Çünkü terleyen vücut makyajı akıtır bu da cilde zara verebilir.
  7. Haftanın bir günü spor yapmanın bir etkisi olmayacaktır. Haftada en az 3 gün spor yapmak gerekir. Spor yaparken en çok dikkat edilmesi gereken sürekliliktir. Sürekli egzersiz spordan elde edilen faydayı sağlar. Yeni spora başlayacaklara en önemli spor tavsiyesi düzenli spor denilebilir.
  8. Spora başlayacaklara program çok önemlidir. Çok spor yapmak her gün egzersizle zaman geçirmek önemli değil düzenli spor yapmak gerekir. Her gün fazla fazla egzersizlerin ağır çalışmaların gelişime etkisi yoktur. Vücudu hafif egzersizlerle hazırlamak gerekir. İleri seviyelere gitmek için vücudu gün gün hazırlamak gerekir. Ağırlık kaldırarak hızlı bir egzersiz programı yeterli olmaz. Düzenli uyku, düzenli beslenme spor için en önemli etkendir.
  9. Ekipmanlı ve ekipmansız hangi egzersiz yapılacaksa, doğru yapmak gerekir. Her egzersizin vücudun ayrı yerlerinin gelişimine fayda sağlar. Bundan dolayı yapılacak egzersizlerde belli bir program çerçevesinde yapmak gerekir. Uygulanacak program için gerekli ekipmanlar konusunda Korayspor yardımcı olacaktır. Bütün ürünlerimiz korayspor.com adresimizdedir.  Egzersizden fayda sağlamak için en doğru şekilde yapmak gerekir.
  10. Spor sonrası duş almak önemlidir. Ancak spor bittikten hemen sonra duş almamak gerekir. Yapılması gereken hafif egzersizlerle kasları rahatlatmak, gevşetmek gerekir. Bu sonraki günlerde kasların ağrımasını önler. Biraz dinledikten sonra duş alıp sporu sonlandırmak vücut için faydalı olacaktır.
Spor