Tenis Kortu Ölçüleri Üzerine Bilgiler

Tenis Kortu Ölçüleri Üzerine Bilgiler

Tenis bir spor türü olarak birçok kişiye göre dünyada var olan en eğlenceli spor dalı olabilir. Tenis eğlenceli oluşunun yanı sıra hiç düşmeyen tansiyonu ve had safhadaki rekabeti ile birçok spor türünden ayrılan özelliklere sahiptir. Bunu ispat etmenin en kolay yolu tenis kurallarının dünyanın her noktasında aynı olduğu gerçeğidir. Bu noktada dikkat çeken en önemli özellik tenis kort çeşitlerinin birbirinden farklı olmasına rağmen özellik bakımından kortların dünyanın her yerinde aynı olmasıdır. Tenis kortu ölçüleri resmi bir biçimde tenis oynanan her yerde aynı olmak zorundadır. Buna turnuvalar ve resmi antrenmanlarının yapıldığı kortlar da dahildir. Standart kort ölçüleri Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından belirlenmiştir. Diğer taraftan birtakım özel alanlarda var olan tenis kortlarının ölçü bakımından farklılaştığı da bilinmektedir.

Bilindiği üzere tenis kortları zemin türlerine göre çeşitlenmektedir. Bu açıdan kurtlar akrilik beton, zemin, tartan, toprak, asfalt, doğal çim ve sentetik çim şeklinde çeşitlere ayrılmaktadır. Diğer taraftan her birinin Uluslararası Tenis Federasyonu’nun belirlediği standart ölçülerde olması zorunludur. Bir tenis kortu geometrik anlamda dikdörtgen biçiminde olmak durumundadır. Tenis kortu ölçüleri 23,77×10,97 metredir. File ise kortu tam ortadan ikiye bölen iki direk arasına konumlanmalıdır ve yüksekliği 1,07 metre olmalıdır. Filenin uzunluğu ise 12,80 metre şeklindedir. Diğer yandan gergin bir yapıda olmalıdır. File ile ilgili dikkat çeken diğer bir nokta da içerisinden tenis topunun geçemeyeceği deliklerden müteşekkil olmasıdır.

Tenis kortu ölçüleri dahilinde ifade edilen ebatlar 4 kişilik tenis maçları için kullanılmaktadır. Ancak tekler tenisi müsabakalarında tenis kortunun genişliği daraltılarak 8,23 metre şeklinde düzenlenmektedir. Bu ölçülerin yanı sıra kortu çevreleyen çizgilerin de ölçüleri önem arz eder. Bu çizgilerden servis çizgisi arka çizgi 5,49 metre mesafede olmalıdır. Servis çizgisi ile yan çizgi arasındaki alan da bir çizgi aracılığı ile ikiye bölünmektedir. Bu alan servis sahası ya da orta servis alanı olarak bilinmektedir. Tüm bu ölçülerin tam bir standartı ifade etmesi uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Diğer taraftan akademik anlamda da anlaşılması daha kolay hale gelmektedir.

Spor