Tenis Maçlarında Kullanılan Raketin Özellikleri Nelerdir

Tenis Maçlarında Kullanılan Raketin Özellikleri Nelerdir

Tenis maçlarında kullanımda olan raketler temel ekipmanlardan bir tanesidir. İlk telli raketin 1542 yılında keşfedilmiş olması ile gün geçtikçe tenis raketi çok farklı değişikliklere uğramıştır. Tenis raketinin birçok çeşidi olup her bir oyuncu için farklı raketler bulunmaktadır. Her seviyeden tenis oyuncusu için aynı raketin kullanılması mümkün değildir. Raket tercihleri yaşa göre ve tenis sporundaki seviyesine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda raket tercihi yaparken raketin boyu, ölçüsü, gramajı yani ağırlığı da oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca raketin tel kısmının büyüklüğü de tenis maçları için büyük bir önem ve farklılık arz ettiğinden raket tercihi ednasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.

Tenis Spor Dalı

Tenis sporu raketle oynanan sporlar kategorisinde yer almakta olan bir spor dalıdır. Tenis, yaklaşık olarak günümüzden yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş olan bir spor dalıdır. Tenis sporu ilk olarak insanların mağara duvarlarına resimler çizmesi ve bu resimler doğrultusunda tahta parçalarını raket olarak kullanıp oynamaya başlamaları ile doğar. Tenis sporu gün geçtikçe tarihler anlamda da çok fazla değişikliğe uğramıştır. Tekli ya da çiftli olarak takım oluşturup oynanan bu sporda takımlar içerisinde en az 1 oyuncu ve en fazla da 2 adet oyuncu yer alabilir. Maç içerisinde ise toplam 2 ya da 4 adet oyuncu yer alabilir. Amaç topa raket ile vurup, karşı tarafa topu göndermektir.

Tenis Maçları Hangi Sahalarda Oynanır?

Tenis sporu kort adı verilen farklı yüzey ve zemin çeşitleri olan sahalarda oynanır. Kort adı verilen sahalar ise dikdörtgen şeklinde oluşmuş olup, belirli ölçülerde zemini kurulmuş olan sahalardır. Kort sahaları ise yalnızca tenis maçlarının oynanmakta olduğu sahalardır. Aynı kort içerisinde hem tekler hem de çiftler oynayabilir. Belirli ölçülere sahip olan kort alanı kendi içerisinde birçok bölüme ayrılmıştır. Toprak, asfalt, beton, sentetik ve çimen türlerinde kort sahası oluşturulabilir. Toprak çeşidinde oluşmuş olan sahalar ise kendi içerisinde tekrar 3 gruba ayrılır. Bu esnada tenis oyuncularının en çok dikkat etmesi gereken unsur ise kort yüzeylerine uygun olan ayakkabıların tercih edilmesidir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor