Vize Başvuru İşlemleri İçin Maaş Bordrosu Nasıl Olmalıdır?

Vize Başvuru İşlemleri İçin Maaş Bordrosu Nasıl Olmalıdır?

Vize Başvuru İşlemleri İçin Maaş Bordrosu Nasıl Olmalıdır?

Ücretli olarak çalışan kişilerin aldığı aylık maaş tutarını belgeleyen evrak türüne maaş bordrosu denmektedir. Çalışan kişilerin yapacağı vize başvurularında, yapılacak seyahat masraflarını karşılamak üzere düzenli bir gelire sahip olunduğunu gösteren maaş bordrosunun ve son 3 aylık banka hesap hareketlerini sunulması önem arz etmektedir.

Çalışanların vize başvurusu için maaş bordrosuna dair bilinmesi gerekenleri akredite vize merkezi danışmanlarına sorduk.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868 

Vize İçin Maaş Bordrosu Nereden Alınır?

Vize için maaş bordrosu, başvuru sahibinin çalıştığı sektöre bağlı olarak farklı mercilerden alınmaktadır. Devlete bağlı bir kurumda çalışan memurlar, maaş bordrolarını e-devlet üzerinden alabilmektedir. Özel sektörde çalışan kişiler, vize için maaş bordrolarını çalıştıkları şirketteki insan kaynakları biriminden ya da bu konuda yetkili olan kişilerden imzalı ve kaşeli olarak alabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Vize İçin Maaş Bordrosu Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden vize için maaş bordrosu almak için vize başvuru sahibinin https://www.turkiye.gov.tr adresinden kimlik numarası ve güncel şifre bilgilerini kullanarak hesabına giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapılmış olan e-devlet hesabı üzerinden arama butonuna “Çalışma Hayatım” yazılarak ilgili sayfaya gidilir ve açılan sayfadaki alt menü olan “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” seçeneği seçilir. Açılan sayfa üzerinde yer alan “Barkodlu Belge Oluştur” sekmesi tıklanarak vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş maaş bordrosu dökümü pdf formatında indirilmektedir ve ardından çıktı alınmalıdır.

E-devlet üzerinden vize için maaş bordrosu alınan sayfaya ait ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Vize İçin Maaş Bordrosu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Vize için maaş bordrosu, devlet çalışanları için e-devlet üzerinden karekodlu olarak alınabilmektedir. Özel sektör çalışanları ise maaş bordrolarını ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunmak durumundadır. Vize için maaş bordroları, vize başvurusu yapılacak ülkeye göre 3 aylık ya da 6 aylık olarak alınmalıdır.

Örnek maaş bordrosu görseli aşağıda verilmiştir.

Çalışan Kişiler Maaş Bordrosu Olmadan Vize Alabilir Mi?

Hayır, çalışan kişiler maaş bordrosu olmadan vize alamamaktadır.

Çalışan kişinin planladığı seyahat boyunca yapacağı masrafların ve seyahatten sonra kendi ülkesine dönüş için gerekli olan ulaşım ödemelerini karşılayabilmesi için düzenli gelir beyanında bulunması gerekmektedir. Düzenli gelir beyanında bulunmak isteyen çalışanlar için vize evrakları arasında maaş bordrosu ve hesap dökümü sunulabilmektedir.

Moda ve Yaşam